Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljeni rezultati istraživanja o prihodima lokalnih samouprava

Objavljeno 28.09.2016.

Istraživanje pokazuje da prihodi lokalnih samouprava u Srbiji i Vojvodini beleže značajan pad poslednjih godina, i znatno su niži od lokalnih prihoda u 28 država Evropske unije, rekao je 23. septembra Danijel Dašić iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju. Dašić je rekao da evropske države teže fiskalnoj decentralizaciji i da je lokalnim vlastima u članicama EU tokom prošle godine u proseku pripala gotovo trećina ukupnih budžetskih prihoda. On je rekao da bi razloge za fiskalni deficit u Srbiji trebalo tražiti u sve većim rashodima na centralnom nivou i dugovima javnih preduzeća a ne na lokalnom nivou.

“Prema Biltenu javnih finansija Ministarstva finansija godišnji konsolidovani javni prihodi na lokalnom nivou u Srbiji su 2012. godine bili 17,7%, dok je prosek za 2015. iznosio 11,68% ukupnih budžetskih prohoda”, rekao je Dašić agenciji Beta.

Za razliku od Srbije, dodao je Dašić, evropske države teže fiskalnoj decentralizaciji koja po definiciji doprinosi jačanju autonomije lokalnog nivoa vlasti i uloge građana u obavljanju javnih poslova.

“U 28 država Evropske unije lokalnom nivou vlasti je tokom prošle godine u proseku pripala bezmalo jedna trećina ukupnih budžetskih prihoda”, naglasio je Dašić.

On je istakao da Finska, Danska i Švedska, koje spadaju u države sa najvišim životnim standardom, za lokalni nivo opredeljuju skoro polovinu ukupnih javnih sredstava.

“U prvih deset zemalja koje za potrebe “lokala” izdvajaju više od 30% ukupnih budžetskih prihoda u državi nalaze se i Poljska, Nemačka, Francuska, Holandija, Italija i Letonija i Hrvatska”, rekao je Dašić.

Prema Dašićevim rečima, Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi ratifikovanom 2007. godine, Srbija se obavezala da primeni pravila koja garantuju “političku, administrativnu i finansijsku nezavisnost lokalnih vlasti”.

“Budžetski prihodi gradova i opština u Srbiji će, međutim, od 1. januara 2017. godine biti još niži, jer će izmenom zakona umesto dosadašnjih 80% prihoda od poreza na zarade dobijati 66, odnosno 74% ili 77%, u zavisnosti da li je reč o Beogradu, opštinama ili gradovima”, izjavio je Dašić.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije, kao predlagač izmenama zakona o finansiranju lokalne samouprave, ovakvo prebacivanje poreskih prihoda u republičku kasu obrazlaže time da je zbog dosadašnje “darežljivosti prema lokalnom nivou” rastao godišnji fiskalni deficit.

“Postavlja se pitanje kako je moguće da su ‘rasipnici na lokalu’ dobili 6 procentnih poena manje nego 2012. godine, a da je u isto vreme, godišnji fiskalni deficit imao konstantni rast? To nije logično”, dodao je Dašić.

On je istakao da bi razlog za fiskalni deficit trebalo potražiti u sve većim rashodima na centralnom nivou ili u podatku da je dug samo jednog javnog preduzeća – EPS-a, od 2012. do danas porastao sa 600 miliona evra na skoro 1,2 milijarde.

“Samo taj iznos povećanja duga EPS-a premašuje godišnji nivo ukupnih konsolidovanih javnih prihoda na lokalnom nivou”, podvukao je Dašić.

Istraživanje koje je sprovela Nacionalna koalicija za decentralizaciju zasnovano je na podacima Ministarstva finansija Srbije i statističke službe Evropske unije Eurostat.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]