Cilj Programa bio je doprinos unapređenju socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva u Srbiji, pružanjem podrške razvoju i realizaciji delotvornih mera politike socijalnog uključivanja na nacionalnom i lokalnom nivou.
Program “Lokalne inicijative za povećanje socijalne uključenosti i smanjenje siromaštva” se sastojao od 11 lokalnih inicijativa u pet tematskih oblasti (obrazovanje, zapošljavanje, socijalna zaštita, socijalno stanovanje i ruralni razvoj), koje su obuhvatile teritoriju 21 lokalne samouprave u tri regiona Srbije: Južna i Istočna Srbija, Šumadija i Zapadna Srbija i region Vojvodine. Početak programa zvanično je obeležen u četvrtak, 16. jula 2015. godine.
Svrha Programa je bila podrška partnerstvu organizacija civilnog društva i lokalnih samouprava u cilju formulisanja, sprovođenja, praćenje i evaluacije strateških i pravnih okvira u oblastima od značaja za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i uspostavljanje saradnje sa drugim relevantnim zainteresovanim akterima iz javnog, privatnog i civilnog sektora, na lokalnom i regionalnom nivou.
Program je takođe davao doprinos unapređenju:
- mehanizama komunikacije između javnog, privatnog i civilnog sektora na lokalnom nivou;
- lokalnog pravnog okvira koji omogućava delotvorno korišćenje lokalnih budžeta za unapređenje položaja osetljivih grupa;
- efikasnog određivanja prioriteta mera, programa i aktivnosti u tematskim oblastima programa;
- jačanja kapaciteta lokalnih zainteresovanih aktera u cilju uspešne apsorpcije sredstava iz fondova Evropske unije, naročito Instrumenata za pretpristupnu pomoć (IPA) i Evropskog socijalnog fonda.
Zatvaranje Programa „Lokalne inicijative za povećanje socijalne uključenosti i smanjenje siromaštva“ zvanično je obeleženo 26. i 27. septembra 2016. godine u Kragujevcu. Skupu su se obratili Ivan Sekulović, menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, i Đorđe Staničić, generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština, koji su ukazali na važnost projekta i zahvalili se svim učesnicima koji su prethodnih godinu dana radili na jačanju socijalnog uključivanja u svojim opštinama.
Više informacija o najvažnijim realizovanim aktivnosti lokalnih inicijativa, kao i njihovim efektima možete videti u okviru prezentacija partnera Programa:
- Naša deca – Irig
- Snaga lokalnih inicijativa za nove poslove – Knić
- Budućnost naše dece zavisi od nas – Ada
- Kvalitetna socijalna zaštita u lokalnoj zajednici – Pantelej, Niš
- Inicijativa za socijalnu uključenost – Loznica
- Stariji u udaljenim selima – Babušnica
- Izgradnja programa za razvoj i održivo finansiranje socijalne zaštite – Preševo
- Održivi razvoj socijalnog stanovanja u gradu Užicu
- RuralNET – Arilje, Bajina Bašta, Čajetina i Lučani
- Ruralna akcija Požega – i ja se pitam
- Lokalne inicijative za ruralni razvoj Bačke
Tokom drugog dana skupa, prisutnima su se obratili i predstavnici institucija sa nacionalnog nivoa, prezentujući informacije, podatke i aktuelne projekte od značaja za predstavnike lokalnih samouprava i njihove partnere sa lokalnog nivoa:
- Uspostavljanje informacionog sistema za kreiranje politika zasnovano na činjenično utemeljnim odlukama na nivou lokalnih samouprava – Siniša Barjaktarević, Republički sekretarijat za javne politike
- Razvoj eUsluga u lokalnim samoupravama – Marija Kujačić, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Direkcija za elektronsku upravu
- Saradnja organa javne uprave i organizacija civilnog društva – Tijana Stojiljković Rolović, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije
- Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – Jovana Vlaškalin, Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu
Izdvajamo neke od glavnih rezultata programa:
- 6 lokalnih samouprava povaćalo je izdvajanja u budžetu za mere i politike socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva
- 8 lokalnih strateških i akcionih dokumenata je usvojeno
- 12 lista prioritetnih mera i aktivnosti je usaglašeno
- 15 novih institucionalnih aranžmana je formirano
- 17 predloga projekata razvijeno je u skladu sa metodologijom Evropske unije
- 39 opština i gradova učestvovalo je u skupovima razmene iskustava
- više od 170 učesnika/ca bilo je obuhvaćeno obukama na temu pisanja projekata i upravljanja projektnim ciklusom.
U okviru programskih aktivnosti pripremljeno je i nekoliko brošura koje su imale za cilj da informišu građane i građanke o pravima i raspoloživim merama podrške na lokalnom nivou (u skladu sa važećim normativnim okvirom):
- Publikacija “Podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2015. godini”
- Vodič kroz prava i usluge socijalne zaštite grada Niša
- Vodič „Kako do ostvarivanja prava u obrazovanju, zdravstvu i socijalnoj zaštiti?“
Napiši komentar