Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

SIPRU RETROSPEKTIVA: Program reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (ESRP)

Objavljeno 27.12.2017.

2015U okviru retrospektive osam godina rada Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, danas se podsećamo na postignuća iz 2015. godine.

Ove godine, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva podržao je Vladu Republike Srbije u izradi ESRP-a, koji je jedan od glavnih mehanizama za dijalog o prioritetima u oblastima socijalne politike i zapošlјavanja u procesu evropskih integracija.

U 2015. godini, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva inicirao je izradu Indeksa društvenog razvoja. Ova metodologija pruža mogućnost poređenja kvaliteta života po gradovima i opštinama u odnosu na devet oblasti: demografija, ekonomska aktivnost, obrazovanje, socijalna zaštita, zdravstvena zaštita, uslovi stanovanja, sigurnost, društvena participacija i osetljive grupe i ljudska prava.

Srbija u pokretu i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva organizovali su u aprilu 2015. godine 31. Beogradski Ignite “Moje društvo voli razlike”. U okviru ovog Ignite-a, Milkica Dimitrijević govorila je o tome kako se „Mladice“ bore protiv predrasuda.

Sledeći, 32. po redu, Beogradski Ignite “Uključi se 3” organizovan je u oktobru 2015. godine. Tom prilikom, Aleksandar Marković je govorio o izazovima, ali i sreći koju mu je donela promena pola.

U okviru 32. Beogradskog Ignite-a, Đurica Stankov, koji godinama živi sa HIV-om, govorio je o svojim naporima da utiče na promenu svesti u društvu i skrene pažnju mladima na važnost odgovornog ponašanja.

Blogeri i blogerke Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva ukazuju na izazove sa kojima se suočavaju građani i građanke iz osetljivih grupa, kao i na najbolje načine za njihovo prevazilaženje u saradnji sa relevantnim institucijama, organizacijama i pojedincima/kama. Blogerka Lana Nikolić, podelila je svoja sećanja na protekle dočeke Novih godina, ali i svoje želje i nadanja za budućnost.

U okviru Bloga o socijalnom uključivanju, Dragana Jovanović Arijas se osvrnula na Dekadu za inkluziju Roma i Romkinja od 2005. do 2015. godine.

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva prati i promoviše uspešne primere koji doprinose ravnopravnosti svih građana/ki i ostvarivanju svih njihovih potencijala. U 2015. godini, jedan od takvih primera je svakako i program „Evropski Progres”, koji je podržao 15 organizacija civilnog društva i jedinica lokalnih samouprava na jugu Srbije da unaprede položaj svojih građana i građanki.

Iste godine, NVO Atina je dobila nagradu “Sa devojkama i za devojke” (With and For Girls Award) kao jedna od dvadeset humanitarnih organizacija iz celog sveta. Ova nagrada, dodeljena NVO Atini na svečanoj ceremoniji u Londonu, deo je globalne inicijative čija je misija da identifikuje i podrži jake lokalne organizacije koje rade sa devojkama i za devojke.

Publikacije koje preporučujemo:

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]