Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Uručena godišnja priznanja gradovima i opštinama koji su ostvarili najveći napredak u rodnoj ravnopravnosti u 2020. godini

Objavljeno 18.12.2020.

Uručena godišnja priznanja gradovima i opštinama koji su ostvarili najveći napredak u rodnoj ravnopravnosti u 2020. godini„Nije jednostavno politike koje donosimo na nacionalnom nivou sprovesti na nivou lokalnih samouprava i zato sam ponosna na sve dobitnike ovogodišnjih priznanja za unapređenje rodne ravnopravnosti na lokalu jer čine sve da stvore bolje uslove za svoje sugrađanke. Svaka kriza stvori i određene probleme, ali nas i uči da budemo jedinstveni, bolji i efikasniji“, izjavila je 15. decembra u Vladi Srbije potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost prof. dr Zorana Mihajlović.

Ona je, povodom uručenja godišnjih priznanja gradovima i opštinama koji su ostvarili napredak u rodnoj ravnopravnosti u 2020. godini istakla da se prethodnih godina zajedno sa partnerima – Ministarstvom za evropske integracije, Delegacijom Evropske unije u Srbiji i UN Women – posebno radilo na ekonomskom osnaživanju žena, kao važnoj vodilji za sve druge oblasti u rodnoj ravnopravnosti.

„Verujem da nas uskoro čeka i donošenje novog zakona o rodnoj ravnopravnosti, jer nam je važno da imamo okvir koji daje mogućnosti za dalje unapređenje ove oblasti i stvaranje jednakih mogućnosti za žene i muškarce. Čestitke svim dobitnicima, zaslužili ste ova priznanja svojim radom i primer ste drugima koje želimo da ohrabrimo i pomognemo da više rade u rodnoj ravnopravnosti“, poručila je ona.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović istakla je da suština kohezione politike počiva na ravnopravnom regionalnom razvoju, koji nije moguć bez uključivanja žena, kao što ni rodne ravnopravnosti nema bez ekonomskog osnaživanja žena.

„Srbija je pokazala da ne kaska za zemljama EU u pogledu rodne ravnopravnosti. Imamo žene u najvišim strukturama političkog odlučivanja, što se dalje preliva i na lokalni nivo. Ovaj trogodišnji projekat se finansira iz IPA fondova jer suština je da sve najbolje evropske tekovine, od infrastrukture do rodne ravnopravnosti, budu dostupne građankama i građanima Srbije. Rodna ravnopravnost je prioritet svih naših politika, a posebno spoljnopolitičkih akcija“, rekla je Joksimovićeva.

Matea Norčić Štamcar, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, podsetila je da je rodna ravnopravnost jedna od osnovnih evropskih  vrednosti i imperativ razvoja.

„Rodna ravnopravnost mora postati deo svakodnevnog života. Pozdravljamo ideju Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost za godišnje nagrade jer dobre prakse treba pohvaliti i podstaći i druge. EU će nastaviti da bude glavni partner Vladi Srbije u procesu unapređenje ove oblasti“, rekla je ona.

Direktorka kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović rekla je da ova agencija zajedno sa KTRR, Ministarstvom za evropske integracije i Delegacijom EU radi dosta na ekonomskom osnaživanju žena, te da je kroz projekat „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ više od 1.800 žena u prethodne tri godine direktno imalo koristi, a 8.000 njih indirektno.

„Ne treba posebno naglašavati koliko je važno raditi na osnaživanju mehanizama za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou, kao i pružati podršku lokalnim akcionim planovima za unapređenje rodne ravnopravnosti. Ekonomsko osnaživanje je jedan od aspekata na kojem radimo i drago mi je da imamo lidere na lokalu koji razmenom znanja i iskustava mogu doprineti stvaranju rodno ravnopravnijeg društva“, rekla je Rikanovićeva.

Drugu godinu zaredom KTRR, u saradnji sa UN Women, dodeljuje godišnje nagrade, i to u pet kategorija: priznanje za rad lokalnog mehanizma za rodnu ravnopravnost koje je dobila opština Aranđelovac, priznanje za angažovanje i koordinaciju lokalne samouprave i drugih aktera na polju unapređenja rodne ravnopravnosti koje su dobili opština Knić i grad Kruševac, priznanje za inovativne politike i prakse u rodnoj ravnopravnosti dobio je grad Sombor i posebno priznanje za odgovor na ublažavanje posledica epidemije koronavirusa dobila je opština Raška.

Desanka Milanov, predsednica SO Aranđelovac, zahvalila je na priznanju, podsetivši da je ova opština 2013. potpisala Evropsku povelju za rodnu ravnopravnost i da intenzivno radi na unapređenju ove oblasti, posebno u delu sociozdravstvene zaštite i ekonomskom osnaživanju žena.

Predsednik opštine Knić Srećko Ilić rekao je da je ovo priznanje kruna četvorogodišnjeg rada opštine na polju rodne ravnopravnosti, posebno kada je reč o ekonomskom osnaživanju i podršci ženama sa sela, jer ova opština, između ostalog, izdvaja subvencije za žene vlasnice poljoprovrednih gazdinstava, kojih u Kniću ima 30 odsto.

Gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović rekla je da je ova lokalna samouprava baveći se statistikom došla do poražavajućih podataka kada je reč o rodnoj ravnopravnosti i da su u želji da konkretno podrže žene, naročito one iz seoskih područja, pokrenuli program zapošljavanja u kojem je u 2019. godini učestvovalo 63 odsto žena, za razliku od 2017. kada ih je bilo samo 37 odsto.

Antonio Ratković, gradonačelnik Sombora, istakao je da je ovaj grad kroz prekogranični projekat ekonomskog osnaživanja žena osnovao socijalno preduzeće „Lavangrad“, kroz koje je 30 seoskh žena podržano sa 30.000 sadnica lavande, te da su obezbeđene i dve destilerije za proizvodnju ulja od lavande.

Ignjat Rakitić, predsednik opštine Raška, koja je dobitnica priznanja za aktivnosti u toku epidemije koronavirusa, rekao je da je Raška odmah na početku osnovala volonterski centar, od kojeg je koristi imalo 10.000 sugrađana i sugrađanki, kao i da je opština sa 41 milionom dinara podržala lokalne privrednike.

Izvor: www.rodnaravnopravnost.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]