Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan IX sastanak Upravnog odbora projekta „Ovde smo zajedno – Evropska podrška za inkluziju Roma“

Objavljeno 22.11.2016.

deveti_uo_tari_1Otvarajući IX sastanak Upravnog odbora projekta, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović istakla je da su između dva sastanka Upravnog odbora postignuti novi rezultati na projektu.

Paunović je napomenula da je za 17 preduzeća koja zapošljavaju 60 Roma/kinja uručena oprema čija ukupna vrednost iznosi oko 375.000 evra, podsetivši i da je održan Prvi sajam zapošljavanja pripadnika romske manjine. Na Sajmu su predstavljene najbolje prakse u zapošljavanju Roma i Romkinja, i po prvi put su uključene i velike kompanije i mladi.

Završen je proces sertifikacije pedagoških asistenata, njih 191 je primilo diplome o završenom programu. Time je završen višegodišnji proces i asistenti su postali deo obrazovnog sistema Republike Srbije, naglasila je Paunović.

U okviru projekta na konferenciji u Smederevu razgovaralo se o izazovima i šansama u inkluziji Roma. 32 lokalne samouprave su tom prilikom razmenile dobre prakse i iskustva sa drugim zainteresovanim opštinama. Uz to, potpisana je i Deklaracija o unapređenju položaja Roma na lokalnom nivou. Ovom prilikom je opštinama predstavljen i Vodič za osnivanje mobilnih timova koji treba da posluži širenju ovog vida lokalne saradnje.

Uspostavljena baza podataka za praćenje rezultata mera za inkluziju Roma na lokalnom nivou se intenziivno dopunjuje, a informacije iz ove baze uticaće na kreiranje politika nacionalnih i lokalnih institucija kao i na donošenje odluka donatora.

Paunović je ocenila da su veliki rezultati postignuti u jednoj od najkompleksnijih oblasti, a to je stanovanje. Pored upsotavljanja Geografskog informacionog sisitema za praćenje stanja u podstandardnim romskim naseljima, urađen je pregled i analiza svih do sada primenjivanih modela stanovanja u romskim naseljima. Izrađeno je 13 urbanističkih planova podstandardnih naselja u 11 opština. Zatim, u 14 opština je pripremljena tehnička dokumentacija za 20-ak infrastrukturnih projekata. Sa ovim projektima su se opštine prijavile na konkurs za fondove u okviru programa IPA 2013.

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava je istakla da su uspešeno okončane komponente u vezi sa pristupom osnovim pravima, kao i obuka za više od 70 nevladinih organizacija.

Paunović je istakla da je Vlada Republike Srbije preuzela da realizaciju započetih aktivnosti nastavi kroz Akcioni plan za primenu Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja do 2025. godine.

Ona je ukazala da u narednom periodu treba usmeriti pažnju na dalje podizanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave da složeni posao u oblati inkluzije Roma uspešno realizuju.

Živojin Mitrović, ispred Nacionalnog Saveta romske nacionalne manjine je naglasio da je kroz ovaj projekat prvi put obezbeđena puna participacija pripadnika romske zajednice, od učešća u Upravnom odboru projekta do krajnjih korisnika.

Nikolas Bizel, šef prvog sektora operacija, ispred Delegacije Evropske unije u Srbiji je IPA 2012 ocenio kao jedan od najuspešnijih projekata u opblasti inkluzije Roma koji se sprovodi u Srbiji. On je pohvalio čvrstu upravljačku strukturu projekta i napore koje projektni tim preduzima u posticanju ciljeva predviđenih ovim projektom.

Jan Lueneburg, šef odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS u Srbiji je izrazio zadovoljstvo dinamikom realizacije projektnih aktivnosti i posvećenošću svih resora i projektnog tima koji su uključeni u realizaciju ovog projekta. Lueneburg je istakao da će Misija OEBS nastaviti da pruža podršku programima inkluzije Roma, ali i programima u oblasti zaštite ljudskih prava svih nacionalnih manjina.

Lojd Tudik, menadžer projekta je detaljno predstavio postigunte rezultate projekta u prethodnom periodu, uz posebno isticanje teme stanovanja, kao oblasti u fokusu na ovom sastanku UO.

Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]