Vlada Srbije pripremila je Nacrt strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2015. do 2025. godine.
Ovaj dokument je nastao iz potrebe da se, na jedan sistemski i sveobuhvatan način, pitanja socijalnog uključivanja Roma i Romkinja unaprede, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou, uz korišćenje iskustava u sprovođenju prethodne Strategije za unapređivanje položaja Roma u Republici Srbiji (2009-2015) i polaznih osnova za izradu nove strategije.
Prema Popisu stanovništva iz 2011, u Srbiji živi oko 148.000 Roma. Romi su jedna od najugroženijih društvenih grupa u Srbiji. Cilj Vlade Republike Srbije je da, kroz udruženi napor celog društva, unapredi položaj Roma i Romkinja, kako bi se smanjile nejednakosti koje postoje između Roma i Romkinja i ostatka stanovništva.
Srbija se na putu evropske integracije pridružila zemljama članicama kada je reč o socijalnom uključivanju Roma i Romkinja budući da je kao osnovu za izradu ovog dokumenta koristila EU Okvir za nacionalne strategije za integraciju Roma koji je Evropska komisija zajedno sa Evropskim parlamentom propisala za svoje zemlje članice, što osigurava nastavak saradnje, kao i nastavak EU podrške Srbiji za unapređenje položaja Roma i Romkinja.
Operativni zaključci sa trećeg po redu Seminara o socijalnom uključivanju Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2015. do 2017. godine, koje je Republika Srbija pripremila zajedno sa Evropskom komisijom, postali su sastavni deo ovog dokumenta, a Nacrt strategije usklađen je sa Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 23: „Pravosuđe i osnovna prava“ u procesu pristupnih pregovora Republike Srbije sa Evropskom unijom.
Javna rasprava se organizuje u trenutku kada je socijalno uključivanje Roma i Romkinja podignuto na najviši mogući nivo imenovanjem potpredsednice Vlade Srbije da koordinira i osigura da se proces socijalnog uključivanja Roma i Romkinja sprovodi.
Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji (2015-2025) je strateški dokument koji će za period od deset godina da intenzivira rad institucija na nacionalnom i lokalnom nivou za pitanja socijalnog uključivanja Roma i Romkinja i suzbijanje diskriminacije Roma i Romkinja, odnosno stvaranje uslova za pun pristup ostvarivanju ljudskih prava licima romske nacionalnosti. Dokument pokriva pet prioritetnih oblasti: obrazovanje, stanovanje, zapošljavanje, zdravlje i socijalnu zaštitu.
Vlada Republike Srbije poziva sve zainteresovane da od 26.11. do 17.12. dostave komentare na Nacrt strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2015. do 2025. godine. Komentare možete poslati putem elektronske pošte na e-mail adresu strategija@ljudskaprava.gov.rs, ili poštom na adresu Kancelarija za ljudska i manjinska prava, Bulevar Mihajla Pupina 2, Novi Beograd, sa naznakom: Javna rasprava o Nacrtu strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2015. do 2025. godine.
Kliknite da preuzmete:
- Nacrt strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji (2015–2025)
- Program javne rasprave o Nacrtu strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji (2015-2025)
- Obrazac za komentare na Nacrt strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji (2015-2025)
Napiši komentar