Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen Vodič kroz tranziciju za trans osobe u Srbiji

Objavljeno 27.10.2020.

Na skupu održanom 22. oktobra 2020. godine, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije predstavio je Vodič kroz tranziciju za trans osobe u Srbiji, koji je pripremljen u saradnji sa organizacijom Geten, Centar za prava LGBTIQA osoba. Vodič je namenjen trans osobama u Srbiji, svima koji istražuju i preispituju svoj rodni identitet i izražavanje, kao i svakome ko želi da se upozna sa temom transrodnosti i tranzicije.

Agata Milan Đurić

Agata Milan Đurić

Prema rečima Agate Milana Đurića iz organizazije Geten, višestruka diskriminacija trans rodnih osoba dovodi do ranijeg napuštanja procesa obrazovanja, to dalje vodi ka teškoćama pri zapošljavanju,  a za krajnju posledicu ima problem siromaštva. „Zato je važna specifična decentralizovana zdravstvena nega na teritoriji cele Srbije, koja će biti dostupna svima kojima je potrebna“, naglasila je Đurić i istakla važnost empatije cele zajednice i, posebno, donošenja jedinstvenog zakona o rodnom identitetu, koji treba da omogući da se osobe identifikuju i budu pravno priznate na osnovu svog samoodređenja. Takav zakon regulisao bi, kako kaže, niz pitanja iz oblasti porodičnog prava, bračnih odnosa, nasleđivanja i tome slično. „To bi omogućilo ne samo osobama na koje bi se zakon odnosio, već i državi da uspešno reši vrlo kompleksna pitanja iz ove oblasti“, zaključila je Đurić.

Dragana Jovanović Arijas

Dragana Jovanović Arijas

Da koraci ka pravnoj i medicinskoj tranziciji u Srbiji još uvek nisu jednostavni i potpuno jasni, ukazala je Dragana Jovanović Arijas, menadžerka Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije. „Važan korak je mogućnost promene oznake pola koja je sada moguća kroz Zakon o izmenama i dopunama zakona o matičnim knjigama. Međutim, preduslov za ovu mogućnost je medicinska intervencija što često nije ni izbor ni mogućnost trans rodnih osoba. Kada je u pitanju mogućnost promene ličnog imena koja postoji kroz Porodični zakon, tu takođe postoji nezahvalan preduslov koji kaže da ime ne sme da bude u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine“, objasnila je Jovanović Arijas. Ona je kazala da Vodič omogućava unapređenje informisanosti trans osoba o pravima i podršci koju mogu da imaju od strane institucija i organizacija civilnog društva. „Jedino uz punu informisanost ove zajednice, može se stvoriti preduslov za njihovu punu participaciju u procesima dolaska do najboljih rešenja. Očekujem da će Vodič motivisati čitaoce i čitateljke da rod ne posmatraju kroz krute podele, već da će rod razumeti kao fluidnu i subjektivnu kategoriju, a nadam se da će nam omogućiti da dođemo do boljih zakonskih rešenja“, zaključila je Jovanović Arijas.

Ivan Bošnjak

Ivan Bošnjak

„Ono što će biti zadatak u budućem periodu je da sve nivoe vlasti u Srbiji – lokalni, pokrajinski i republički, uključujući sve državne organe i nadležna ministarstva u novoj Vladi, dovoljno osvestimo o ovim pitanjima kako bismo omogućili ravnopravnost svim građanima i građankama“, istakao je Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije. „Potrudićemo se da sve što je precizirano u Vodiču dođe na adrese kojima bi trebalo da se obraćaju osobe koje prolaze tranziciju“, kazao je Bošnjak i zaključio da je u budućem periodu od posebne važnosti da državni i javni službenici budu dodatno obučeni za pitanja transrodnosti, sa posebnim fokusom na lokalni nivo.

U izradi Vodiča kroz tranziciju za transrodne osobe u Srbiji poseban izazov je bio obuhvatiti sve trans identitete, kojih je izuzetno mnogo, kazala je Jovanka Todorović, iz organizacije Geten. „Terminologija u Vodiču je izuzetno važna, posebno za širu javnost koja želi da se upozna sa ovom oblašću i pojedinostima u vezi sa rodnim identitetima“, kazala je Todorović.

Saša Lazić, član pravnog tima Getena, kazao je da je veliki korak napred činjenica da hiruške intervencije nisu nužne za promenu dokumenata, što je u skladu sa praksom Evropskog suda za ljudska prava. Kako je naveo, upitnik o potrebama trans zajednice, koji je sproveo Geten, pokazao je da su najveći problemi sa kojima se trans osobe susreću u sferi medicinske tranzicije, uzimajući u obzir visoke cene i čestu nestašicu hormona, posebno kada su u pitanju trans žene. „Izbijanjem pandemije, hormoni su nestali sa tržišta, što može da izazove ozbiljne posledice po zdravlje“, istakao je Lazić.

Vodič kroz tranziciju za trans osobe u Srbiji pruža odgovore na ključne dileme o transrodnosti, pojašnjava najznačajnije aspekte i faze tranzicije (društvena, pravna, medicinska), sa posebnim osvrtom na procedure u Republici Srbiji. Takođe, publikacija predstavlja najzačajnije mehanizme zaštite od različitih oblika diskriminacije i nasilja, kao i smernice za delovanje u sličaju neadekvatnog postupanja organa vlasti.

Pogledajte snimak skupa na kome je predstavljen Vodič kroz tranziciju za trans osobe u Srbiji:

 

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]