Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Projekat “Open up” na Festivalu uličnih svirača: upoznajte savremenu romsku kulturu

Objavljeno 29.08.2014.

Open UpDruštveni angažman Festivala uličnih svirača, koji će ove godine biti održan 14. put u Novom Sadu od 4. do 6. septembra, biće zastupljen kroz specijalni program „Open up“ (Open ap – Otvori se), posvećen savremenoj kulturi Roma u Srbiji i Evropi. Program u kojem će učestvovati neka od najzanimljivijih imena romske umetničke scene, pre svega muzičari, uz izložbu fotografija i panel diskusiju na ovu temu, biće održan poslednjeg dana Festivala, u subotu 6. septembra, u popodnevnim i večernjim časovima, na različitim punktovima u centru Novog Sada, najavili su učesnici konferencije za medije organizovane tim povodom.

Program „Open up“ je zajednički projekat Festivala uličnih svirača i Fonda za otvoreno društvo iz Budimpešte, uz podršku Evropske komisije kao stalnog partnera ove manifestacije. Cilj projekta je da posetiocima Festivala predstavi savremenu kulturu Roma na kreativan i inovativan način, bez isticanja jezičkih, kulturnih i etničkih različitosti, ukazivanjem na univerzalne vrednosti, koje su zajedničke za sve građane, istakla je predsednica Umetničke asocijacije „Inbox“ iz Novog Sada, koja organizuje Festival, Natali Beljanski Popović.

– Na taj način, Festival uličnih svirača će, u najvažnijem segmentu 14. izdanja, promovisati pre svega mlade umetnike, savremene stvaraoce romske nacionalnosti u oblasti muzike, plesa, pozorišta i modernog cirkusa. Umetnička asocijacija “Inbox” tako želi da podstakne interkulturalni dijalog i saradnju između umetnika romske nacionalnosti i svih ostalih, u nastojanju da se kulturna scena Novog Sada otvori i podstakne na međusobno razumevanje sve 23 etničke zajednice, koliko ih živi u ovom gradu – rekla je Beljanski Popović.

Fond za otvoreno društvo iz Budimpešte, i njen ogranak u Srbiji, su nepolitička i neprofitna organizacija koja razvija i podržava projekte i aktivnosti usmerene na razvoj demokratske kulture, otvorenosti, uvažavanja različitosti i punog poštovanja ljudskih prava svih, u cilju razvoja demokratskog i otvorenog društva u Srbiji. Projekti kao što je “Open up” se uz pomoć ove fondacije organizuju u čitavom svetu, naglasio je predstavnik te organizacije, Radomir Šovljanski.

– Ovaj deo programa Festivala uličnih svirača se realizuje kroz program MTM (Making the most of EU funds for Roma), koji pruža podršku državnim i drugim institucijama u pristupu evropskim fondovima. Fond za otvoreno društvo je spreman da se u buduće još više uključi u ovakve programe, i to ne samo finansijski već i logistički – istakao je Šovljanski.

Podršku festivalskom programu „Open up“ pružio je i Centar za proizvodnju znanja i veština iz Novog Sada, čija je predstavnica, Tatjana Lazor Obradović, na konferenciji ukazala na spremnost ove organizacije da i dalje participira u procesu inkluzije Roma u našem društvu, kao i da pruži neophodnu pomoć svima koji imaju takva stremljenja.

Slični ciljevi objedinjuju i delovanja učesnika programa “Open up”. Tako bend Gipsy Groove iz Prištine, koji svira autentičnu muziku balkanskih Roma, obogaćenu modernim muzičkim pravcima, pored poziva na ples i slušalačko zadovoljstvo, ukazuje i na pitanja pravde, diskriminacije, rasizma, ljudskih prava, mira i etničke različitosti. Hip-hop sastav Roma Sijam iz Beograda promoviše romsku kulturu kroz najsavremeniji muzički izraz i specifičnu poeziju urbane sredine. Fondacija Gypsy Roma Urban Balkan Beats (GRUBB) iz Velike Britanije, svojom ispostavom u Srbiji predstavlja umetničku tačku moderne muzike i plesa, kojom se umetnici tinejdžerskog uzrasta osvrću na teme prve ljubavi, prijateljstva i svakodnevne borbe protiv siromaštva i predrasuda.

Chisinau Youth Orchestra iz Moldavije je jedna od ekskluziva ovogodišnjeg Festivala uličnih svirača. Ovaj mnogočlani hor i orkestar čine najtalentovaniji učenici i studenti muzike iz Moldavije i Rumunije, a njihove izvedbe klasičnih kompozitora u socijalnom segmentu ukazuju na koegzistenciju mikro-zajednice sastavljene od članova sa različitih strana, ali sa istim, zajedničkim ciljem. Hedlajner programa „Open up“ će biti beogradski bend Kal, širom sveta dobro poznat i popularan kao vodeći izvođač urbane romske muzike u Srbiji i na Balkanu. Frontmen ovog sasatav, Dragan Ristić, pored umetničkog rada neguje i društveni aktivizam kao predstavnik Romskog kulturnog centra iz Beograda.

– Festival uličnih svirača je u potpunosti shvatio ideju Centra, i hvala organizatorima što osećaju potrebu da promovišu romsku kulturu. Jedna od osnovnih agendi Evropske unije za zemlje koje žele da joj se pridruže, kao Srbija, je pozicija nacionalnih manjina, pa je izuzetno bitno da i umetnost i kultura Roma nađu svoje mesto na srpskoj, ali i globalnoj kulturnoj mapi – ukazao je Ristić, uz najavu izložbe posvećene znamenitim umetnicima i drugim javnim ličnostima iz čitavog sveta koji su poreklom Romi, a koja će, kao i panel diskusija na ovu temu, takođe biti deo ovogodišnjeg Festivala uličnih svirača.

Deo projekta „Open up“ na Festivalu uličnih svirača će biti i završna predstava međunarodnog projekta „Cirkus kao način života“, realizovanog u saradnji sa Evropskom komisijom. Mladi umetnici iz Novog Sada, Gračanice, Varaždina i Tirane su, nakon dvogodišnjeg pripremnog perioda i obuke pod nadzorom vrhunskih instruktora modernih cirkuskih veština i uličnog teatra iz Francuske i Grčke, formirali zajedničku trupu, koja će se prvi put predstaviti publici u Novom Sadu, da bi kasnije nastavila sa nastupima na sličnim manifestacijama širom Evrope.

Festival uličnih svirača organizuje Umetnička asocijacija „Inbox“ iz Novog Sada, uz podršku Grada Novog Sada i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i informisanje, ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu i Naftne industrije Srbije. Projekat „Open up“ realizuje se uz podršku Fonda za otvoreno društvo iz Budimpešte i Evropske komisije.

Izvor: www.ulicnisviraci.com

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]