Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Ravnomernija zastupljenost žena u operativnom sastavu MUP-a

Objavljeno 26.09.2017.

Obuka visokih rukovodilaca MUP-a o pitanjima rodne ravnopravnostiPomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za ljudske resurse Katarina Tomašević 25. septembra je izjavila da je cilj MUP-a da kroz reformske procese stvori dobru osnovu za razvoj rodne ravnopravnosti, osnaži žene i poveća njihovu zastupljenost u operativnom sastavu policije i na rukovodilačkim pozicijama.

Tomašević je na otvaranju seminara “Obuka visokih rukovodilaca MUP-a o pitanjima rodne ravnopravnosti” u Aranđelovcu precizirala da 23,5 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Ministarstvu čine žene.

Prema njenim rečima, na rukovodećim položajima nalazi se približno 15 odsto žena, dok 11 odsto njih primenjuje policijske mere i ovlašćenja.

Kada je reč operativnom sastavu, ona je precizirala da su žene najzastupljenije u Jedinici za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata, i kao pozitivan primer istakla načelnicu Policijske uprave Kragujevac, koja je nedavno izabrana na konkursu.

MUP se trudi da rodna perspektiva bude primećena i kroz proces selekcije i regrutacije, kao i kroz proces karijernog napredovanja i obuke, podvukla je Tomašević i dodala da je primetno da se na konkursima za osnovnu policijsku obuku, kao i za upis na Kriminalističko-policijsku akademiju, prijavljuje sve veći broj žena.

Rezultati koje one ostvaruju na obukama iz godine u godinu su sve bolji, tako da više nije retkost da žena bude najbolji kandidat među svim polaznicima Centra za osnovnu policijsku obuku, ukazala je ona.

Tomašević je iskazala zahvalnost Vladi Švedske, policiji i Agenciji za međunarodni razvoj i saradnju te zemlje na stručnoj i finansijskoj pomoći i podršci u realizaciji projekta „Razvijanje rodne agende u MUP-u“, ali i na svim ostalim reformskim projektima koji se sprovode u okviru programa „Razvoj MUP-a Republike Srbije 2016–2018“.

Prema njenim rečima, projekat „Razvijanje rodne agende u MUP-u“ ima četiri cilja, i to unapređenje sistema jednakih mogućnosti, zaštitu od diskriminacije i seksualnog uznemiravanja, osnaživanje žena u policiji kroz formiranje mreže žena i rodno senzibilisanje rukovodilaca.

Zamenik ambasadora Švedske u Srbiji Joakim Vern ukazao je na to da se u ovoj godini obeležava 100 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije i Švedske, naglasivši da je ta zemlja čvrsto opredeljena da podrži Srbiju u procesu pristupanja EU, kroz ovakve i slične razvojne projekte.

Program rodne ravnopravnosti ima korene u Rezoluciji 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, jer samo žene i muškarci zajedno mogu doprineti održivom svetskom miru, rekao je Vern.

On je naglasio da je za rodnu ravnopravnost veoma bitan faktor obuka visokih rukovodilaca, s obzirom na to da su oni ključni nosioci promene stavova u svojim organizacijama.

Rukovodilac programa „Razvoj MUP-a Republike Srbije 2016–2018“ Maks Luteman ukazao je na to da je rodna ravnopravnost ključna komponenta sva četiri projekta koja se sprovode u okviru programa i da je uspostavljanje rodne agende neodvojivi deo realizacije njihovih ciljeva.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]