Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Srbija primer dobre prakse u regionu za praćenje UN preporuka

Objavljeno 23.11.2018.

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana PaunovićDirektorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović 19. novembra je izjavila da su sva ugovorna tela UN pozitivno ocenila sistemski uređen način na koji Srbija prati primenu preporuka koje ovo telo upućuje našoj državi.

Paunović, koja je i predsednica Saveta Vlade za praćenje UN preporuka, prisustvovala je regionalnoj konferenciji „Prakse u izveštavanju prema ugovornim telima Ujedinjenih nacija za zaštitu ljudskih prava i praćenje primene preporuka“.

Na skupu su, pored članova/ica pomenutog saveta, predstavnika/ica parlamenta, nezavisnih tela, međunarodnih i organizacija civilnog društva, učestvovali i predstavnici/e iz četiri zemlje regiona – BiH, Albanije, Crne Gore i Makedonije.

Ona je objasnila da je Vlada Srbije inicirala dijalog sa zemljama u regionu u cilju razmene dobrih praksi u preduzimanju budućih koraka u procesu primene dobijenih preporuka od ugovornih tela UN.

Imajući u vidu važnost sistemskog praćenja preporuka ugovornih tela UN za zaštitu ljudskih prava, kao i izazove sa kojima se države na ovom polju suočavaju, Paunović je ocenila da razmena dobrih iskustava i praksi može unaprediti ukupne prilike na polju ljudskih prava u svim zemljama učesnicama ove konferencije.

Srbija je, kako je podsetila, članica osam od devet međunarodnih ugovora o ljudskim pravima i redovno podnosi izveštaje ugovornim telima UN.

Prema njenim rečima, do sada je naša država 16 puta predstavila izveštaje pred ugovornim telima za ljudska prava i prošla tri ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda (UPR).

Ona je podsetila na to da je Vlada 19. decembra 2014. godine obrazovala Savet za praćenje primene preporuka mehanizama UN za ljudska prava u cilju ispunjavanja tih preporuka datih državama članicama u drugom ciklusu UPR-a.

Prema njenim rečima, Savet je umnogome olakšao izveštavanje ugovornim telima UN i saradnju među relevantnim insitucijama zaduženim za praćenje preporuka, kao i saradnju sa UN.

Savet je razvio Plan za praćenje preporuka UN, što znači da po prvi put na jednom mestu postoji sveobuhvatan pregled svih preporuka koje UN daje Srbiji, ukazala je Paunović.

Pored toga, Plan sadrži aktivnosti preduzete na ispunjavanju preporuka, nadležne institucije koje učestvuju u ispunjavanju preporuka, rok za realizaciju, indikator uspešnosti, primedbe organizacija civilnog društva koje su mehanizmima UN za ljudska prava dostavljale alternativne izveštaje i drugih relevantnih aktera.

Ona je naglasila da Savet na ovaj način trenutno prati 388 preporuka ugovornih tela UN, uključujući i preporuke iz trećeg ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda.

Od samog osnivanja, savet je otvoren za dijalog sa organizacijama civilnog društva i zalaže se za izgradnju efikasnog modaliteta za njihovo uključivanje u sve aktivnosti koje sprovodi, podvukla je Paunović.

Takođe, kako je napomenula, u cilju efikasnijeg praćenja sprovođenja preporuka, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji i Tima za ljudska prava UN u Srbiji, kreirana je i Platforma organizacija za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava, koja broji 16 organizacija civilnog društva.

Prema njenim rečima, ova platforma treba da doprinese boljem sagledavanju i sprovođenju obaveza koje je Srbija preuzela ratifikacijom konvencija UN i da uvid u podatke na lokalnom nivou.

Konferencija je organizovana 19. i 20. novembra u Beogradu, u partnerstvu Vlade Srbije, Tima za ljudska prava UN u Srbiji i Misije OEBS-a u našoj zemlji.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]