Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Uključivanje uživo 2.0: Ka nacionalnom danu inkluzivne omladinske politike

Objavljeno 04.02.2019.

Uključivanje uživo 2.0: Ka nacionalnom danu inkluzivne omladinske politikeKoji su izazovi za razvoj inkluzivnih praksi u lokalnim zajednicama? Da li postoji međusektorska saradnja kad je u pitanju socijalna inkluzija? Koja je uloga sektora socijalne zaštite? Da li mladi iz osetljivih grupa prepoznaju KZM i OCD kao priliku za razvoj svojih kapaciteta? Ova i mnoga druga bitna pitanja koja se tiču inkluzije i mladih otvorena su na konferenciji „Uključivanje uživo 2.0 – Ka nacionalnom danu inkluzivne omladinske politike“. Konferencija je održana u Fabrika Event Space-u, i okupila je više od 80 ljudi različitih profila – predstavnike/ce KZM i OCD, predstavnike/ce institucija, eksperte/kinje u oblasti ljudskih prava, omladinske radnike/ce, kao i mnoge druge.

Konferencija je otvorena uvodnim obraćanjem izvršne direktorke Beogradskog centra za ljudska prava Sonje Tošković, koja je izrazila odlučnost Beogradskog centra da nastavi rad ka izgradnji inkluzivnije omladinske politike i pozvala sve relevantne nacionalne i lokalne aktere na saradnju ka ovom zajedničkom cilju.

Prva panel diskusija pod nazivom „Od strateškog okvira do svakodnevnog života: partnerski za učešće svih“ je otvorila diskusiju o postojećim zakonskim okvirima koji trenutno određuju prava mladih iz osetljivih grupa, kao i o izgledima za promenu tih okvira kako bi svi mladi imali jednake šanse. Ovaj dinamični i inspirativni razgovor je moderiran od strane Biljane Maletin, a učestvovali su prof. dr Zoran Pavlović – Pokrajinski ombudsman,  Tatjana Jokanović – pomoćnica Poverenice za zaštitu ravnopravnosti, Radoš Keravica – član Tima UN za ljudska prava u Srbiji, Tanja Srećković – zaposlena u Kancelariji za ljudska i manjinska prava i Jelena Stefanović – zaposlena na projektu „Znanjem do posla“. Ključne napomene je pre samog panela je istakla Milena Stošić iz Misije OEBS-a u Srbiji, pozivajući da svi uradimo više na polju uključivanja svih mladih u društvo i navodeći primere dobre prakse koji mogu poslužiti kao model za buduće akcije.

Druga panel diskusija pod nazivom „Programski pristup u inkluzivnoj omladinskoj politici: dugoročna naspram kratkoročne intervencije“,  je okupila predstavnike tri nacionalna saveza omladinske politike – Jelenu Stojanović ispred Nacionalne asocijacije praktičara i praktičarki omladinskog rada (NAPOR), Stefana Đorđevića ispred Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS) i Džemaludina Paučinca ispred Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade. U diskusiji je učestvovao i Nenad Stojanović, savetnik u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu. Razgovor učesnika/ca i publike je išao u smeru identifikovanja prepreka i pronalaženja rešenja ka sistemskoj promeni koja će omogućiti da mladi iz osetljivih grupa budu podržani u svim aspektima koji su neophodni da bi oni ostvarili svoja prava i imali jednak položaj njihovim vršnjacima/kinjama iz većinske populacije. Ovaj razgovor je moderirala Ivana Antonijević, konsultantkinja. Zaključeno je da zajedničko prepoznavanje bitnosti inkluzije mladih iz osetljivih grupa, kao i međusektorska saradnja organizacija mladih i za mlade, različitih institucija socijalnog sistema i drugih bitnih aktera na ovom polju – jesu put ka kreiranju Inkluzivne omladinske politike, koja ima benefite za sve mlade, bez izuzetka, ali i šire, na celo društvo.

Projekat „Uključivanje Uživo 2.0“ sprovodi Beogradski centar za ljudska prava u saradnji sa Nacionalnom asocijacijom praktičara/ki omladinskog rada NAPOR, Krovnom organizacijom mladih Srbije i Nacionalnom asocijacijom kancelarija za mlade, uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta i Misije OEBS u Srbiji.

Izvor: www.bgcentar.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]