Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, pri Kabinetu potpredsednice Vlade za evropske integracije, pokrenuo je novi ciklus analiza uticaja politika sa ciljem da promoviše i podstakne izradu i primenu politika zasnovanih na podacima, koje će doprineti smanjenju siromaštva, povećanju socijalne uključenosti i kvaliteta života građana i građanki Srbije.
Ova inicijativa doprinosi pripremi i sprovođenju evropskih politika aktivnog uključivanja u Srbiji i pruža doprinos razvijanju održivog postkriznog modela ekonomskog rasta u Srbiji. Analize treba da omoguće da Srbija dostigne ciljeve inkluzivnog rasta koji su definisani u Strategiji EU 2020, a dodatni cilj ovih analiza jeste unapređenje koordinacije i saradnje između različitih partnera u Vladi, kao i između različitih nivoa vlasti, u sprovođenju reformi namenjenih socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva.
Svaka odgovorna Vlada svoje javne politike zasniva na analizama i podacima. Primeri dobre prakse iz sveta pokazuju da uspostavljen sistem i redovan proces analize uticaja javnih politika i mera doprinosi povećanju transparentnosti rada, kreiranju efikasnijih i efektivnijih mera i boljem upravljanju raspoloživih sredstava, resursa i kapaciteta.
Sam proces izrade ovih analiza uticaće na izgradnju kapaciteta vladinih institucija za redovno analiziranje uticaja mera javne politike i uspostavljanje kontinuiranog procesa, kojim se ističe posvećenost stvaranju demokratske i odgovorne vlade.
Analize uticaja javnih politika pripremljene u ovom ciklusu:
- Budućnost sela u Srbiji, decembar 2012. godine
Cilj studije je da kroz multidisciplinarni pristup analizira trenutno stanje, oslika heterogenost ruralnog prostora i različitost položaja za različite grupe stanovništva. Studija sadrži mnoštvo preporuka i dragocen je izvor podataka i smernica na osnovu kojih su izdvojeni potencijali i predloženi strateški pravci delovanja ka povećanju kvaliteta života stanovništva na selu.
- Podsticanje socijalnog preduzetništva i osnivanja socijalnih preduzeća u Republici Srbiji – Rezime, mart 2013.
Izveštaj je sastavljen u sklopu programa OECD LEED. Tim koji se sastojao od članova Sekretarijata OECD LEED i eksternog stručnjaka boravio je u studijskoj poseti Srbiji u februaru/martu 2012. godine s ciljem da ispita ulogu socijalnih preduzeća, kako stvarnu tako i potencijalnu, kao i podršku koja bi se mogla pružiti socijalnim preduzećima radi unapređenja njihovog potencijalnog učinka. Ovaj izveštaj u značajnoj meri se zasniva na preliminarnom izveštaju koji su pripremili domaći stručnjaci, dostupnim statističkim podacima i materijalu prikupljenom tokom studijske posete, kao i na istraživanju sprovedenom kako pre, tako i posle studijske posete.
- Od neaktivnosti do zaposlenosti, mart 2013. godine
Cilj studije je da analizira uticaj javnih politika i faktora koji utiču na neaktivnost u Srbiji. Analiza obuhvata preporuke za aktivaciju različitih kategorija neaktivnih lica (mladih, starijeg stanovništva, žena, osoba sa invaliditetom, korisnika naknade za slučaj nezaposlenosti i korisnika novčane socijalne pomoći) dok se istovremeno analiziraju i institucionalni uzroci neaktivnosti i daju preporuke za politiku.
Cilj analize je doprinos unapređenju procesa socijalnog uključivanja osoba sa invaliditetom sa fokusom na osobe sa intelektualnim invaliditetom i poboljšanje njihovog pristupa tržištu rada, unapređenjem normativno-pravnog okvira, onosno izmenama i dopunama propisa na zakonskom i podzakonskom nivou, kao i unapređenjem prakse sudova, državnih organa i drugih službi prema osobama sa invaliditetom, odnosno osobama sa intelektualnim invaliditetom.
- Kvalitativno istraživanje o dugotrajnoj nezi starijih u Srbiji, maj 2013. godine
Cilj ovog kvalitativnog istraživanja je utvrđivanje percepcije starije populacije i njihovih potreba kako bi se dalje razvijao sistem dugotrajne nege u Srbiji. Istraživanje će predstavljati kvalitativnu osnovu za dalju diskusiju na nacionalnom nivou o “Budućnosti sektora dugotrajne nege u Srbiji”, koju trenutno realizuje Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.
Napiši komentar