Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Ovog leta održan peti Rok kamp za devojčice

Objavljeno 12.10.2021.

Rok kamp za devojčice - logoOd 9. do 22. avgusta 2021. održan je peti Rok kamp za devojčice, po prvi put u čak tri grada u Srbiji. Devojčice su u Užicu, Nišu i Zrenjaninu imale priliku da kroz dnevne radionice uče osnove ili usavršavaju sviranje gitare, bas gitare, klavijatura, bubnja, kao i steknu osnove muzičke produkcije.

Zbog situacije izazvane pandemijom COVID-19, pred organizacionim timom se pojavio izazov kako da organizuju ovogodišnje izdanje kampa tako da bude najsigurnije za sve učesnice i učesnike. Kompromis je bio da umesto dosadašnje prakse gde se kamp održavao u jednom gradu, kamp ove godine održi u kombinovano onlajn-uživo formatu u tri grada u Srbiji. Manji broj učesnica u svakom gradu omogućio je da devojčice dobiju više vremena u radu sa svojom mentorkom 1-na-1, i tako još efektnije razviju svoje veštine sviranja odabranog instrumenta. Umesto završnog koncerta, devojčice su sa produkcijskim timom snimile pesme koje su vežbale tokom kampa, a sav materijal će biti montiran i objavljen u formi onlajn koncerta tokom jeseni 2021. godine.

Kao i uvek, mentorski tim koji je radio sa devojčicama činile su aktivne muzičarke sa domaće alternativne scene, a predvodila ga je bubnjarka Selena Simić. U tome su joj pomogle klavijaturistkinje Marija Lazić i Marija Nikolić. Pored njih, ovogodišnji mentorski tim su činile Tijana Milivojević (gitara), Aleksandra Stamenković (gitara), Katarina Zarić (bas gitara), Sara Nikolić (bas gitara), Nađa Vračarić (gitara),  Isidora Jerić (klavijature), Sanja Rakić (bubanj), Biljana Šunjka (bubanj), Marija Kovačina (produkcija zvuka) i Mila Veljić (produkcija zvuka). Ovo izdanje Rok kampa za devojčice je prvo gde je jedna od mentorki nekadašnja učesnica – Katarina Zarić bila je polaznica kampa 2018. godine.

Muzičkim radionicama uživo prethodio je edukativni program koji je ove godine najvećim delom održan u onlajn formatu. Kordinatorka edukativnog programa bila je Milica Crkvenjakov, kreatorka popularnog profila na društvenim mrežama Draga devojčice i mlada aktivistkinja koja se više od decenije bavi vršnjačkim edukacijama i omladinskim radom. Milica je sa učesnicama razgovarala o stereotipima, rodnoj ravnopravnosti, prevazilaženju treme, ali i kako da jedne drugima budu najveća podrška. Pored onlajn programa, Milica je devojčice posetila na sve tri lokacije.

Članice Alumni kluba Rok kampa za devojčice su ove godine prvi put održale radionicu novim učesnicama. Tema vršnjačke edukacije bilo je menjanje sveta nabolje kroz aktivizam. Ovo je tek jedan od prvih koraka koji je učinjen ka što većem uključivanju ranijih učesnica u organizovanje i realizaciju narednih izdanja Rok kampa za devojčice.

Edukativni program Rok kampa za devojčice dodatno su obogatila predavanja muzikološkinje Marijane Dujović o ženama u istoriji popularne muzike. Sa muzičarkama i akterkama iz muzičke industrije učesnice su pričale o njihovim iskustvima, a one su sa zadovoljstvom devojčicama odgovarale na pitanja i davale im savete. Ove godine su u ovim razgovorima učestvovale muzičarke Ana Janković (Stray Dogg), Milica Tegeltija (kantautorka) i Olga Kepčija (Radio Beograd 202). U Nišu su devojčice odmah nakon nastupa na Nišvilu posetile Natalija Ranković i Luna Škopelja (Natalee) i Katarina Ranković (Lady K). Radionice pevanja je u Nišu održala Marija Matejić, Nišlijka i pevačica benda Hazel. U Užicu je gostovala Ana Milošević, voditeljka Radija Užice, koja se sa devojčicama razgovarala o svojim počecima, iskustvima i o tome kako izgleda muzički život u ovom gradu.

Organizacioni tim su ove godine pojačale sjajne Marijana Dujović, Milica Jevđenijević i Nevena Prvulj, koje su pružile veliki doprinos organizaciji, logistici i produkciji petog Rok kampa za devojčice. Pored toga, tu su bile i stalne članice tima Olga Boškov, Maša Peruničić, Tatjana Nikolić i Katarina Mitić Minić koje su bile zadužene za sve ostale organizacione, koridinatorske i promotivne aktivnosti u vezi sa kampom. Za tehničku podršku i pomoć u organizaciji, transportu i postavci opreme zaduženi su bili producent i muzičar Luka Matković, Pavle Brkić i Nikola Simonović.

Kao i prethodnih godina, Rok kamp za devočice je imao podršku svojih dugogodišnjih prijatelja i partnera. To su Anđeli kolači i Coca Cola Helenic koji su devojčicama obezbedili zdrave užine, vodu i sokove, dok se Proto radionica i ove godine pobrinula za to da Rok kamp za devojčice ima najlepši brending.

Za dizajn ovogodišnjeg izadanja tu je kao i prethodnih godina bila Marica Bucek, a podršku je pružila i dizajnerka Jovana Milovanović. Dizajn stikera potpisuje Ivana Popović – Mali Iv, dok je dizajn jedinstvenih majica koje su dobili ovogodišnje učesnice i učesnici realizovala Froncla ekipa. Za fotografije su zaslužne mlade fotografkinje Iva Masić i Nevena Marković, dok su završne snimke devojčica svojom kamerom zabeležile Sonja Urošević i Iva Masić.

Medijski partneri ove godine bili su dugogodišnji saradnici Kampa: Balkanrock magazin, Headliner Magazine i Oblakoder.

Peti Rok kamp za devojčice podržali su Mama Cash fondacija, FRIDA fondacija, Ministarstvo kulture i informisanja, UNESCO’s International Fund for Cultural Diversity i fond Schüler Helfen Leben (SHL).

Izvor: femix.info

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]