U okviru retrospektive osam godina rada Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, danas se podsećamo na postignuća iz 2017. godine.
U organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (SIPRU) Vlade Republike Srbije, u Palati „Srbija“ 21. decembra 2017. godine održana je završna konferencija pilot faze rada Platforme za praćenje sprovođenja primene Programa ekonomskih reformi (ERP) i Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (ESRP) u procesu evropskih integracija.
Bojana Ružić, koordinatorka za evropske integracije i međunarodnu saradnju u Timu za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, poručuje da je za delotvorniji ekonomski oporavak Evropske unije neophodna veća socijalna pravda.
Na regionalnom skupu razmene praksi pod nazivom „Pružanje i finansiranje sveobuhvatnih usluga“, održanom 6.12.2017. u Tirani, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (SIPRU) Vlade Republike Srbije predstavljen je kao primer dobre prakse. U prikazu primera dobrih praksi u zemljama Zapadnog Balkana, SIPRU se navodi kao primer dobre prakse u jačanju kapaciteta Vlade da razvija i sprovodi politike socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva, kao i da koordiniše, prati i izveštava o naporima zemlje u oblasti socijalnog uključivanja.
Lidija Kuzmanov, koordinatorka za zapošljavanje i ekonomski razvoj i savetnica menadžera u Timu za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, najavila je izradu Trećeg nacionalnog izveštaja o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva.
Srbija u pokretu i Tim za socijalno uključivanje i smanjnje siromaštva organizovali su u oktobru 2017. godine 39. Beogradski Ignite „Uključi se 5”. U okviru ovog Ignite-a, Đorđe Vasiljević je govorio o svom iskustvu povratka u “običan život” posle skoro decenije i po provedene u zatvoru.
Jasmina Barać Perović je na Ignite-u ispričala kako se bori za žene s invaliditetom, posebno majke, a želela bi da njena priča dođe do donosioca odluka koji bi mogli da utiču na promenu zakonske regulative u cilju poboljšanja položaja žena i osoba s invaliditetom u Srbiji.
Blogeri i blogerke Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva ukazuju na izazove sa kojima se suočavaju građani i građanke iz osetljivih grupa, kao i na najbolje načine za njihovo prevazilaženje u saradnji sa relevantnim institucijama, organizacijama i pojedincima/kama. Blogerka Anđela Čeh podseća nas zašto je važna podrška.
U okviru Bloga o socijalnom uključivanju, Monika Ajvazović objašnjava šta za nju znači fraza „sedam godina sreće“.
O tome koliko su osobama sa teškoćama iz spektra autizma važne precizne instrukcije, u blogu o socijalnom uključivanju, govori nam Stefan Lazarević.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva prati i promoviše uspešne primere koji doprinose ravnopravnosti svih građana/ki i ostvarivanju svih njihovih potencijala. U 2017. godini, jedan od takvih inicijativa je svakako i Dan otvorenih vrata TACSO Resursnog Centra Građanskih inicijativa.
Ove godine dodeljeni su mali grantovi za inovativne projekte informisanja o Evropskoj Uniji. Grantove je dobilo 10 organizacija iz različitih krajeva Srbije, lokalne organizacije civilnog društva, bibilioteke, univerziteti i mediji, koji su pobedili na konkursu “Evropa za mene” koji je organizovao Evropski pokret u Srbiji.
Publikacije koje preporučujemo:
- Vodič za interresorne komisije za procenu potreba za pružanjem dodatne obrazovne, zdravstvene ili socijalne podrške detetu i učeniku
- E2E: Unapređenje pravnog okvira za uređenje radnih praksi u Republici Srbiji
- Profil radnika zaposlenih preko agencija za privremeno zapošljavanje
- Siromaštvo u Republici Srbiji 2006-2016. godine – revidirani i novi podaci
- Praćenje socijalne uključenosti u Republici Srbiji – Indikatori kvaliteta života
- Žene i muškarci u Republici Srbiji, 2017.
Napiši komentar